Kimbrerskuet d. 6.-7. oktober 2017
  • Facebook
menu button

Program for Kimbrerskuet 2017

SPEAKERS CORNER I HAL I

FREDAG
René Lund Hansen konferencier om eftermiddagen

Kl. 10.30 Filetere fisk v/Løgstør Sportsfiskerforening
Kl. 11.00 Bræk et rådyr v/Elon Godiksen, Nordjyllands Landbrugsskole
Kl. 11.30 Tilbered og smag insekter v/naturvejleder fra 4H
Kl. 13.00 Faste kørespor i marken, indlæg ved Henning Sjørslev
Lyngvig, DME Danske Maskinstationer og Entreprenører
Kl. 14.00 GPS muligheder i landbruget v/Torben Thorsen, Thorsen Teknik A/S
Kl. 14.30 Præsentation og overrækkelse af pengepræmier til bedste fjerkræ, due og kanin
Kl. 15.00 Frøgræs til ethvert formål – forædling og salg på verdensmarkedet v/ DLF Seeds & Science
   
LØRDAG  
Kl. 10.30 Reproduktion hos heste v/dyrlæge, Helle Dalsgaard, Ullits
Kl. 11.00 Bræk et rådyr v/Elon Godiksen, Nordjyllands Landbrugsskole
Kl. 11.30 Præsentation af høns, duer og kaniner
   

 

FREDAG DEN 6. OKTOBER

 

09.30

Skuet åbner.

 

09.30

Bedømmelse af kaniner, fjerkræ og duer.

Hal II

09.30 – 13.15

Bedømmelse af Charolais.

Store ring

09.30 – 13.15

Enkeltdyrsbedømmelse af malkekvæg afsluttende medærespræmiekonkurrence og udpegning af modeldyr – herunder hædring af ”Miss Himmerland”.

Store ring

09.30 – 15.30

Bedømmelse af får og geder afsluttende med ærespræmiekonkurrence og hædring af ”Skuets bedste får/vædder”.

Lille ring

 

12.15

Dyrskuetaler v. borgmester for Vesthimmerlands Kommune – Knud Kristensen og formand for Kimbrerskuet – Hans Ulrik Lund.

 

13.15 – 14.00

Bedømmelse af malkekvæg – besætningsgrupper.

Store ring

14.00 – 15.00

Ærespræmiekonkurrence for Charolais og udpegning afmodeldyr.

Store ring

14.30 – 15.00

Præsentation af dyr samt overrækkelse af pengepræmier til bedste fjerkræ, due og kanin.

Speakers Corner

15.00 – 15.30

Mønstringskonkurrence for malkekvæg.

Store ring

16.00

Malkekvæget må forlade skuet.

 

15.30 – 18.30

Hal II klargøres til ”Høstfest”.

 

18.30 – 20.00

Der serveres gratis mad på indgangsbilletter fra kl. 18.30 – 20.00. Aftenprogrammet begynder kl. 18.30.

Hal II

22.00

Skuet lukker.

 

 

LØRDAG DEN 7. OKTOBER

 

09.00

Skuet åbner.

 

09.00 – 11.15

Bedømmelse af heste, herunder også 4H-heste med tildeling af rosetter.

Udendørs baner

09.00 – 11.45

Bedømmelse af kødkvæg med afsluttende ærespræmietildeling. Derefter mønstringskonkurrence for juniorer (til og med 14 år) og seniorer (15 år og derover).

Store ring

11.45 – 12.00

Præsentation af 4H-dyr.

Store ring

11.00 – 12.00

Indledende konkurrence om skuets bedste føl på tværs af racerne.

Udendørs baner

11.45 – 12.45

Mønstringskonkurrence for heste.

Udendørs baner

12.00 – 12.15

Underholdning.

Store ring

12.15 – 12.30

Præsentation af 4H-dyr.

Store ring

12.00 – 13.45

Tværgående konkurrencer for kødkvæg, bedste besætningsgruppe, bedste par, bedste kvie max. 24 mdr. efter insemineringstyr og skuets bedste han- og hundyr. Der afsluttes med hædring af ”Skuets bedste kødkvægsdyr”.

Store ring

12.15 – 13.45

Agility konkurrence for heste.

Udendørs baner

12.30 – 12.45

Hesteshow v. Frieser Nord.

Udendørs baner

12.30 – 13.00

Præsentation af høns, duer og kaniner.

Speakers Corner

13.00 – 13.45

Præsentation af børnedyrskuet.

Lille ring

13.45 – 15.15

Præsentation af heste.

Store ring

15.15 – 16.15

Finale med kåring af bedste mønstrer og udvælgelse af skuets bedste føl.

Derefter følger ærespræmiekonkurrencen for heste.

Bedste fritidshest udvælges.

Publikum får mulighed for at vælge skuets smukkeste hest, inden der foretages åben votering af dommerne blandt de fire sidste heste i konkurrencen, der afsluttes med hædring af ”Skuets bedste hest”.

Store ring

16.15

Skuets næstformand, Børge Pilgaard, slutter af med at takke alle deltagere på Kimbrerskuet 2017.

 

16.30

Dyrene må forlade skuet (intet dyr må forlade skuet førend dette tidspunkt).

 

16.30

Skuet lukker.

 

 

 

 

Ret til ændringer forbeholdes.